Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2010

Παναθηναικός - Πιερικός: 2 - 1

Σ' ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι ο Παναθηναικός κατέβαλε τον αξιόμαχο Πιερικό με σκορ 2-1. Τα γκολ της νίκης του Παναθηναικού σημείωσε ο Σίλβα Κλέιτον στο 18' και στο 94', ενώ για τον Πιερικό μας ισοφάρησε ο Κοντέων με κεφαλιά ύστερα από έξοχο κτύπημα φάουλ του Πέντα, στο 40'. Οι δύο ομάδες είχαν κι από ένα δοκάρι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Παναθηναικού, ενώ παρατάχθηκε στην αρχή του αγώνα με αρκετούς αναπληρωματικούς, στο ημίχρονο ο προπονητής Νίκος Νόμπλιας, πέρασε τους βαικούς του, διαισθανόμενος την κρισιμότητα του αγώνα και τον κίνδυνο η ομάδα του να χάσει την πρόκριση.
Όσο για την ομάδα μας, τον Πιερικό μας, στάθηκε με αξιώσεις απένατι στο αντίπαλό του και διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.